Godišnja skupština HGD - Zadar

     U srijedu 24. siječnja u 18:00 sati u Multimedijalnoj dvorani Sveučilišta u Zadru održana je godišnja skupštinu Hrvatskog geografskog društva – Zadar. Na skupštini je uručena godišnja nagrada Federik Grisogono u tri kategorije, za iznimne rezultate tijekom studiranja na Odjelu za geografiju Sveučilišta u Zadru u akademskoj godini 2022./2023., za nastavni rad i za znanost.

 

      Nagradu za nastavni rad dobio je Ivica Borić, prof. geografije i talijanskog jezika i književnosti u zvanju savjetnika. Ivica Borić sudjeluje u radu Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih i Centru izvrsnosti Split te je predavač na brojnim konferencijama, webinarima i radionicama. Član je radne skupine za provođenje cjelovite kurikularne reforme za Geografiju, radne skupine za izradu nacrta prijedloga kurikuluma u strukovnom obrazovanju i Državnog povjerenstva za provođenja natjecanja iz Geografije. Autor je brojnih otvorenih digitalnih obrazovnih nastavnih sadržaja iz Geografije, videolekcija za nastavu na daljinu, metodičkih preporuka „Škole za život“ iz Geografije te novog strukovnog predmetnog kurikuluma Geografije. Za svoj nastavni rad Ivica Borić pet puta za redom nagrađen je za doprinos razvoju kvalitete odgojnoobrazovnog sustava Republike Hrvatske te je dobitnik nagrade za inovativno izrađen digitalni obrazovni sadržaj.

 

Nagrađeni studenti Odjela za geografiju Sveučilišta u Zadru su: Marko Huten, Tea Tenžera, Dominik Brazdil i Gloria Pedić, U kategoriji osnovnih škola pohvaljeni su učenici/učenice Mažer, Filip, Vernik, Anja, Bušić, Gabriel, Maruna, Klara, Tadić, Jure, Mlinarić, Marin i njihovi mentori/mentorice Cvetkoski, Renata, Marin, Dinko, Maruna, Ivana, Vitali, Josip  Ino, Zanki, Josipa i Pavlović, Anka. U kategoriji srednjih škola pohvaljeni su učenici/učenice Karaban, Laura, Smoljan, Luciano, Tudorović, Ivan, Mijić, Ante, Šarić, Mirna, Kobaš, Ivan, Rajšić, Marija Magdalena, Tikvić, Danijel, Korina Kandić, Petra Mustać i Tia Korošec i njihovi mentori/mentorice Prpić, Ljiljana, Prtenjača, Marin, Madžar, Hrvoje, Čulig, Snježana, Škunca-Vrkić, Marijana, Mandić, Katarina i Marina Sambolek.

 

Zahvalnicu za doprinos radu i promociji Hrvatskog geografskog društva – Zadar dobila je izv. prof. dr. sc. Silvija Šiljeg koja je uspješno vodila projekt DORAS. Hrvatsko geografsko društvo Zadar u partnerstvu sa Sveučilištem u Zadru nositelj je projekta „Dostupnost javnih usluga i zelenih površina za ranjive skupine (DORAS)“ financiranog od strane Europskog socijalnog fonda u okviru instrumenta UP.04.2.1.11. “Jačanje kapaciteta OCD-a za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice“. U sklopu projekta DORAS, koji je uspješno priveden kraju, objavljen je priručnik Geoprostorne tehnologije modeliranju zelenih površina, u koautorstvu izv. prof. dr. sc. Silvije Šiljeg, mag. geog. Rine Milošević i doc. dr. sc. Frana Domazetovića. Priručnik obuhvaća integrirani pristup modeliranju, a detaljno pojašnjava  mrežne analize u GIS-u, korištenje multispektralnih snimki za izvođenje različitih vegetacijskih indeksa, višekriterijske GIS analize te ispitivanje javnog mnijenja. Namijenjen je studentima, nastavnicima te raznim stručnjacima, ponajviše iz znanstvenih disciplina geoinformatike i daljinskih istraživanja. U sklopu projekta izrađen je DORAS GeoPortal čija je svrha prikupljanje podataka o dostupnosti javnih usluga i zelenih površina za ranjive skupine.

Nakon skupštine u 18.30 uslijedilo je predavanje prof. dr. sc. Zorana Klarića Prihvatni kapacitet u turizmu i održivi razvoj.

Zoran Klarić je geograf koji je najveći dio radnog vijeka proveo u Institutu za turizam iz Zagreba, a od 1.siječnja 2024. je u mirovini. Titulu doktora znanosti stekao je na Geografskom odjelu Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu 1990. godine, a status znanstvenog savjetnika na Institutu za turizam 2009. godine. U periodu od 1999. do 2003. godine bio je dijelom zaposlen i na Pomorskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, uključujući i izdvojeni studij nautike u Zadru, gdje je stekao zvanje izvanrednog profesora. Od 2004. do 2009. godine obnašao je dužnost dekana Zagrebačke škole za menadžment, a i danas kao profesor visoke škole u trajnom zvanju predaje na sveučilištu VERN. Njegov znanstveni i stručni interes obuhvaća međuodnos turizma i prostora, turističku i socijalnu geografiju, planiranje u turizmu, turistički prihvatni kapacitet, održivi razvoj turizma, interpretaciju okoliša te razvoj posebnih vrsta turizma, osobito aktivnog turizma i cikloturizma. Kao ekspert u turizmu sudjelovao je na brojnim projektima za međunarodne organizacije kao što su UNEP, UNWTO, Plan Bleu i GIZ. Autor je više od 100 radova u znanstvenim časopisima i zbornicima te velikog broja knjiga i studija.

U uvodnom dijelu objasnio je pojmove održivog razvoja i prihvatnog kapaciteta i njihov međuodnos, nakon čega je uslijedio prikaz metodologije izrade prihvatnog kapaciteta, koju su za potrebe Centra za regionalne aktivnosti Programa prioritetnih akcija UNEP/MAP-a izradili stručnjaci Instituta za turizam iz Zagreba. U nastavku predavanja Klarić je pružio detaljan pregled izrađenih studija procjene turističkog prihvatnog kapaciteta u više sredozemnih zemalja na kojima je sudjelovao kao autor, s naglaskom na recentnim studijama izrađenim u Hrvatskoj, koje su potakle Ministarstvo turizma i sporta na propisivanje potrebe izrade sličnih dokumenata za sve turističke destinacije kojima je ugrožena održivost razvoja.

Scroll to Top