Povratak na Mjesec, Goran Hudec

Zadar, 7. studenog 2024. 

Predmet: Obavijest o predavanju Povratak na Mjesec, Gorana Hudeca (Multimedijalna dvorana, Novi kampus, 12. studenog 2024. u 19:00 sati)

 

Poštovani,
pozivamo Vas na predavanje Gorana Hudeca Povratak na Mjesec. Predavanje organiziraju Hrvatsko geografsko društvo – Zadar, Odjel za geografiju Sveučilišta u Zadru, Hrvatski astronautički i raketni savez, Astronomsko astronautičko društvo Zadar i Grad Zadar.

 

Goran Hudec je rođen u Zagrebu 1950. godine gdje je završio osnovnu školu te XV Matematičko – fizičku gimnaziju. Na Elektrotehničkom fakultetu u Zagrebu diplomirao je 1973. godine Magistrirao je 1978. godine na istom fakultetu radom “Konverzija selsinskih podataka o kutu u digitalni oblik” te 1992. obranio disertaciju “Pristup sintezi zaštitnog kodiranja za primjenu u hidroakustičnim komunikacijskim kanalima”. Od 1975. do 1996. godine zaposlen je na Brodarskom institutu u Zagrebu, a od 1996. do 2020. na Tekstilno-tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu do odlaska u mirovinu s radnog mjesta redovitog profesora u trajnom zvanju, gdje je vodio kolegije elektrotehničke grupe predmeta. Autor je dva sveučilišna udžbenika i preko 80 znanstvenih i stručnih radova. Obnašao je dužnost predsjednika Aerokozmonautičkog društva Hrvatske u razdoblju od 1988. do 1993. godine.

 

British Interplanetary Society je 70-tih godina kroz projekt „Daedalus“ dalo prvi znanstveno utemeljen koncept međuzvjezdanog broda. Svemirski brod početne mase 54000 tona je trebao dostići brzinu od 0,12 c. Slijedile su i druge vrlo ozbiljne studije. Uz niz tehnološki različitih pristupa u novije vrijeme ističe se i motivacijsko-organizacijski problemi, kako postaviti projekt koji po svom trajanju prelazi više generacija a po zahtjevnosti potencijale i najvećih zemalja.

Zašto se čekalo preko 50 godina za povratak na Mjesec? Projekt Artemis planira povratak na Mjesec američkih astronauta za 2026. godinu. U projekt je uključeno 30-tak zemalja, radi se na razvoju letjelica. Dosta detalja je poznato i o kineskim planovima, sletjet će koju godinu kasnije. Čini se da se razvija suparništvo oko istraživanja resursa leda oko južnog mjesečevog pola. Svoj program leta na Mjesec pokrenula je i Indija, zemlja izuzetnih tehnoloških kapaciteta i sve snažnije ekonomije. Više o ovoj zanimljivoj temi poslušajte na predavanju.

 

Uz nadu da ćete se odazvati našem pozivu srdačno Vas pozdravljam,

prof. dr. sc. Ana Pejdo

tajnica HGD – Zadar

Scroll to Top